Processing math: 100%
Rational Solver
+1 vote
344 views
As a result of publicity on smoking, the number of smokers is decreased by 614% every year in comparison to its previous year. If the number of smokers at present in a city is 33750 then find the number of smokers in that city 3 years before.
by Professor | 344 views

1 Answer

0 votes
Best answer

  • Recall: The formula for compound interest, including principal sum, is:

    A=P(1+rn)nt,

    where 
  • A = the future value of the investment/loan, including interest
  • P = the principal investment amount (the initial deposit or loan amount)
  • r = the annual interest rate (decimal)
  • n = the number of times that interest is compounded per unit t
  • t = the time the money is invested or borrowed for

Let the total number of the smoker was in that city 3 years before is x. That is P=x

The declined rate is 614%, that is, r=614%=254×1100=116

We use the minus sign in r to denote that the rate is declined. 

We are counting a number of smoker after the end of each year, that means, once in a year. In this case, n=1. After 3 years, that is, for t=3, the current population is, 33750. That means, A=33750. Plugging all value in the Compound interest formula we get

A=P(1+rn)nt33750=x(11/161)13x(1116)3=33750x=33750×16×16×1615×15×15=40960.

Hence the total number of smokers in that city 3 years before is 40960.

by Professor
selected by
Welcome to Rational Solver, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.
76 questions
33 answers
2 comments
1,801 users